×

Yerden Isıtma Sistemi Temizliği

Yerden ısıtma sistemi ısıtma sistemleri içinde en kullanışlı, en konforlu ve en karlı ısıtma yöntemlerinin başında gelmektedir. Yerden ısıtma sisteminin verimliliği ve sürdürülebilirliği temizlik faktörüyle doğrudan bağlantılıdır. Çünkü yerden ısıtma sistemi temizliği ısının zemine eşit dağıtılması açısından oldukça önemlidir.

Zeminden ısıtma sisteminde zaman geçtikçe zeminin bazı bölgelerinin daha az ısınması ya da bazı bölümlerin/odaların hiç ısınmaması sorunuyla karşılaşılmaktadır. Bu durum alttan ısıtma sisteminin temizliğe ihtiyacı olduğunun habercisidir. Düzenli aralıklarla özellikle kış aylarının başında yerden ısıtma temizliğinin yapılması ısı verimliliği açısından epey faydalıdır.

Radyatör sistemlerinden farklı olarak yerden ısıtma sistemlerinde sıcaklık maksimum 50°C’ye kadar yükselmektedir. Hem suyun pek çok mikroorganizma içermesi hem de radyotöre nazaran düşük derecedeki bu sıcaklığın bakterilerin üremesi için elverişli bir ortam sunması neticesinde alttan ısıtma sistemi boruları içinde çamur görünümünde bir bakteri kolonisi üremeye başlar. Bu koloniye ek olarak borularda biriken biyolojik balçık, kir ve kireç; sonuç itibariyle boruları tıkar. Bu tıkanmadan kaynaklı da bölgesel ısı sorunları ortaya çıkar. Zeminden ısıtma sisteminin temizliği bu tıkanıklığın giderilmesine yönelik yapılan bir bakım işlemidir.

Yerden ısıtma sistemi temizliğinin hiç yapılmaması ya da ihmal edilmesi halinde bakteriler, kir ve kireç boruların iç çeperine yapışarak temizliğe rağmen giderilemeyen bir tıkanmaya yol açar. Bu durumda tek çözüm boruları değiştirmek olur. Bu gibi zorlu durumlarla karşılaşmamak için alttan ısıtma sisteminin temizliğinin ihmal edilmemesi oldukça önemlidir.

Dahası yerden ısıtma sistemi temizliğinin pek çok faydası da vardır; temizlik ile boru hattındaki direnç azalarak yerden ısıtmanın enerji tüketimi de azaltılmaktadır. Isı transferinin engellenmesine neden olan bir şey olmadığı için ısı tasarrufu da kolaylıkla sağlanır. Hem enerji hem de ısı tasarrufu ise kullanıcılara ekonomik katkı sağlamaktadır. Zeminden ısıtma sisteminin temizliği ile sistemin ve boruların kullanım ömrü uzamakta, olası sorunlar engellenmektedir.

Aktif Tesisat olarak tüm bu faydaları elde etmeniz ve bölgesel ısı sorunlarına çözüm sunmak için temizlik ve bakım hizmetleri vermekteyiz. İstanbul içindeki tüm ilçelerde hizmet sunan firmamız yerden ısıtma sistemleri temizliği konusunda profesyonel destek sağlamaktadır. Yerden ısıtma sistemi temizliği kapsamında kolektöre bağlı tüm oda boruları ayrı ayrı temizlenir. Özel cihazımıza bağlanan borulardaki kirli su; basınç sayesinde tasfiye edilir. Yerden ısıtma sistemi temizliği tadilat işlemi değil bir bakım işlemidir. Tamamen kolektörün bulunduğu konumda gerçekleştirilen yerden ısıtma sistemi temizliği sırasında etrafın dağılması, kirlenmesi, ıslanması gibi durumlar söz konusu değildir.

Yerden ısıtma sistemi dahil tesisatla ilgili tüm hizmetlerimizden faydalanmak ve bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçerek, müşteri kaydınızı oluşturun profesyonel hizmetlerimizden faydalanın!

Bu kategoride içerik bulunmuyor.