×

Su Kaçağıyla İlgili Sık Sorulan Sorular

Su Kaçağı Neden Oluşur?

Su kaçağı, borularda çeşitli sebeplerden meydana gelen küçük çatlamalar ve kırılmalardan ötürü sızan sudan kaynaklanır. Çatlama ve kırılma ise; ucuza mal edilen tesisat işlemlerinde kalitesiz malzemelerin kullanılması, tesisat döşemesi esnasındaki yapım hataları, demir tesisat ürünlerinin zamanla çürümesin, yüksek su basıncı, altyapının eskimesi gibi birçok farklı nedenden kaynaklanmaktadır.

 

Su Kaçağını Getireceği Olumsuzluklar Nelerdir?

Su kaçakları çevresel, yapısal ve maddi pek çok olumsuzluğu beraberinde getirmektedir;

Su kaçağından en başta bina statiği zarar görür.

Ayrıca su sızıntısı temas ettiği duvar, tavan ve yer zeminlerindeki sıva, alçı, boya, seramik, parke ve ahşap yüzeylerin tümünde kabarma, şişme, küf, rutubet, nem gibi deformelere yol açar.

Yol açtığı küf, nem ve rutubetle nefes sağlığınızı kötü etkiler.

Dahası su sızıntısı, ulaştığı mobilya ve halı gibi ürünlere de zarar verir.

Su kaçakları su tesisatı kullanımınıza, gündelik ve ev işlerinizin devamlılığına engel olur.

Elektrik tesisatıyla temas ettiği noktalarda elektrik sorunları yaşamanıza neden olur.

Tüm yol açtığı maddi olumsuzlukların yanı sıra yüksek faturalara neden olur.

Su Kaçağı Olan Yerin Tespitinde Kullandığınız Cihazlar Nelerdir?

Su kaçağında etrafa zarar vermeden, kırma ve dökmeden su kaçağının olduğu bölgenin tespit edilmesi kullanıcıların öncelikleri arasında yer almaktadır. Biz de bu önceliği önemseyerek kırmadan dökmeden;

akustik dinleme cihazı ile kaçak tespiti

termal kamera ile kaçak tespiti

boru içi görüntüleme kamerası ile kaçak tespiti

nem ölçer cihazı ile kaçak tespiti yapıyoruz.

Tespit Süresi Ne Kadar Sürüyor?

Su kaçağı tespiti; kaçağın meydana geldiği tesisat yapısına, binanın genel durumuna, boruların yüzeyden uzaklığına göre farklılık göstermektedir. Akustik dinleme cihazı, termal kamera ve boru içi görüntüleme cihazlarıyla yapılan incelemeler minimum iki saat sürmekte olup; duruma göre bu süre uzayabilmektedir. Tespitin ardından yapılacak tamir ve onarım süresi ise su kaçağı tespiti süresine dahil değildir.

Su Kaçağı Tamir Ücretleri Ne Kadar Tutar?

Su kaçağı tamiri ücretleri kaçağın durumuna göre farklılık gösterdiğinden sabit bir ücret tarifesi bulunmaktadır. Çünkü temiz su borularındaki arızalar pis su tesisatına göre daha masrafsızdır. Temiz borularındaki arızalarda sorunu olduğu yer kırılıp noktasal tamir gerçekleştirilir. Pis su tesisatı için durum aynı değildir ve bu yüzden bölgesel tadilat işlemi uygulanır. Tüm bunlardan ötürü su kaçağınızın durumuna göre ekiplerimiz size özel fiyatlar sunmaktadır. Size özel fiyat teklifimiz için en uygun fiyatları sunan ekibimizle hemen şimdi iletişime geçin!

Su Kaçağını Bulamazsanız Ücret Öder Miyim?

Su kaçakları yarattığı olumsuz durumlarla kendini açıkça belli etmektedir. Alanında uzman deneyimli kadromuzla dairede su kaçağı olması halinde kaynağın bulunamaması söz konusu değildir. Son teknoloji cihazlarımız ve usta ekibimizle su kaçağının kaynağı kesinlikle tespit edilmektedir. Dairede su kaçağı olmaması halinde ise sağlam raporu verilmekte ve sadece servis ücreti talep edilmektedir.


Su Kaçağını Tespit Ederken Kırma Dökme Oluyor Mu?

Su kaçağını tespit ederken herhangi bir kırma dökme meydana gelmemektedir. Su kaçağı akustik dinleme cihazı ve termal kamerayla haricen tespit edilmektedir. Tespit aşamasında kırma- dökme de bunların yol açtığı ekstra masraflar da söz konusu değildir.

 Yapılan Tamiratlara Garanti Veriliyor Mu?

Sektörün önde gelen tesisat firmalarından biri olarak tüm hizmetlerimizi yüksek özenle gerçekleştiriyor ve sunduğumuz tüm hizmetlerin arkasında duruyoruz. Su kaçağı dahil tüm tespit, tamir ve tesisat hizmetlerimize 1 yıl garanti veriyoruz. Hizmet sonrası meydana gelen sorunların firmamızdan kaynaklı olduğu tespit edildiğinde ek ücret talep etmeksizin sorunlarınıza çözüm sunuyoruz.

Üst Kattan Akan Sular İçin Ne Yapılmalı?

Bina içinde tavanlarda veya duvarların üst kısımlarında görülen ıslaklık ve sararmalar üst katınızda bir su kaçağı veya tesisat sorunu olduğunun habercisidir. Bu durumda komşunuzla irtibata geçerek temiz su kaynağını kapatmak ve arızanın kaynağını tespit etmek için acilen bir hizmet ekibiyle iletişime geçmeniz faydalı olacaktır. Aksi halde hem siz hem üst kat komşunuzun maddi kayıplar yaşaması kaçınılmazdır.

Su Kaçağı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Su kaçakları meydana getirdiği deformelerle kendini ele veren bir tesisat sorunudur. Duvar ve tavandaki rutubet ve küften, kabarık faturalardan, tavan ve duvarların sararmasından, pis kokulardan, zemin ve tavanda görülen su damlacıkları, ıslaklık ya da su birikintilerinden evinizde ya da binanızda su kaçağı olduğunu rahatça anlayabilirsiniz. 

 

Su Kaçağı Varsa Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Suyun yayılabilir özelliğinden ötürü su kaçaklarında kaçağın kaynağı her zaman kolaylıkla tespit edilemez. Bazen çatlak veya kırıklar suyun yoğunlaştığı bölgenin çok ötesinde olabilir. Bu nedenle tespit ve tamiri kendi başınıza yapmaya çalışmak ve olmadık zararlara yol açmak yerine profesyonel bir destek almak daha akıllıca bir çözümdür. Binanızda ya da dairenizde su kaçağı olduğunu fark ettiğinizde öncelikle su vananızı kapatmalı, suyun yayılmasını önlemek adına bez türevi maddelerle suyun biriktiği bölgeyi kurutmalı ve hemen Aktif Tesisat’ın uzman desteği için bizimle iletişime geçmelisiniz!

 

Su Kaçağı Sorunu Yaşamamak İçin Alınacak Önlemler Nelerdir?

Su kaçakları beraberinde hem fiziksel hem de maddi zararlar getiren bir tesisat sorunudur. Bu durumla karşılaşmamak için alınacak başlıca önlemler şunlardır;

ilk yapım aşamasında kaliteli malzeme ve uzman ekip tercih etmek,

mevcut tesisat sisteminizi belirli aralıklarla kontrol ettirmek,

teras, çatı, tavan ve beton zemine yalıtım yapmak,

banyo ve balkon gibi ıslak zemindeki fayans aralarının derzlerini aşınmaya bağlı yenilemek,

boru ve contaları düzenli aralıklarla kontrol etmek, eskimiş aksamı yenilemek,

aşındırıcı kimyasallar kullanmamak,

eskimiş su hatlarını değiştirmek,

şehir dışına çıkılması gibi durumlarda su vanasını kapatmak.

 

İstanbul’da Tüm Bölgelere Hizmet Veriyor Musunuz?

Aktif Tesisat olarak İstanbul’da Avrupa Yakası ve Anadolu Yakası’ndaki tüm ilçelerde hizmet sunuyor, tesisatla ilgili tüm sorunlarınıza profesyonel çözümler üretiyoruz.