×

Petek Temizliği İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Peki Neden Petek Temizliği Yaptırmalıyım?

Petek ısınızın, kombideki ısı değerinin altında olduğunu düşünüyorsanız ya da gelen yüksek faturalara rağmen faturanızdaki miktarın tam karşılığı kadar bir ısınma söz konusu değilse sadece bunlar bile neden petek temizliği yaptırmanız gerektiğini açıklamktadır. Peteklerde zamanla biriken kireç, korozyon, pas, kir ve hava peteğin ısınmamasına ve ısı yaymamasına, uzun vadede ise tesisat sisteminizin pas ve kireçten zarar görmesine neden olur. Aktif Tesisat olarak Isınma sorununu çözmek, suyun borularda her yere ulaşmasını sağlamak, doğalgaz tüketimini azaltmak, tesisat sisteminizin uzun ömürlü olmasını sağlamak için petek temizliği yaptırmanızı öneriyoruz.

 

Petek Temizliği Yaptırmak Faturayı Düşürür mü?

Petek temizliği ısınma sorunun çözümü için uygulanan bir tesisat temizliğidir. Petek temizliği sayesinde ısı kaybının %40 önüne geçiliyor. Haliyle bu durum faturalara yansır; petek temizliği ile doğalgaz faturalarında %30’a varan bir tasarruf sağlayabilirsiniz.

 

Petek Bakımı Ne Zaman Yapılır?

Petek içinde biriken kireç, korozyon ve kir zamanla peteklerde ısı kaybı yaşanmasına ve ev veya binanızın ısınmamasına neden olur. Düzenli aralıklarla tesisat ve petek temizliği yapmak pek çok açıdan karlıdır. Aktif Tesisat olarak petek bakımı ve temizliğini peteklerin aktif olarak kullanılmaya başlanmasından önce yani özellikle sonbahar ve kış ayları başlangıcında yaptırılmasını öneriyoruz.

 

Petek Temizliği Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Aktif Tesisat olarak petek temizliği ve bakımının en az iki yılda bir mutlaka yapılmasını öneriyoruz.

 

Petek Temizliği Yapılırken, Petekler Tek Tek Sökülüyor Mu?

Hayır, gelişen teknoloji sayesinde eski usul petek temizliğinde olduğu gibi peteklerin tek tek sökülmesi gerekmez. Tüm tesisat boruları ve peteklerin temizlenmesi için sadece bir peteğin sökülmesi yeterlidir. Genelde banyodaki havlupan üzerinden tüm petek ve boruların temizliği sağlanır.

 

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek temizliği ısıtma sisteminin bütün borularını ve tüm petekleri içine alan kapsamlı bir temizliktir. Aktif Tesisat olarak kombiyi kapattıktan ve sökülecek petek dışında tüm petek vanaları kapatıldıktan sonra herhangi bir peteği sökerek temizlik cihazını tesisat hattına bağlıyoruz. Özel temizlik cihazlarımızla kimyasal kullanmadan su ve hava yardımı ile tüm petekler temizlenip, tesisattaki tüm pislik atıldıktan sonra sisteme temiz su entegre edilir. Kombi filtreleri de temizlendikten sonra kombi ve tesisat bağlantısı sağlanır, peteklerdeki hava boşaltılarak temiz bir ısıtma sistemi elde edilir.

İşlem sırasında büyük bir çalışma alanı yerine sadece bir petek üzerinden tüm petek ve boruların temizliğini sağlıyoruz. Genelde sökmek için banyolarda yer alan havlupanları tercih ediyoruz; çünkü banyolar hem temiz su kaynağı hem pis su gideri açısından müsaittir, hem de evin diğer bölümlerine kıyasla temizliği daha kolay bir bölgedir.

 

Petek Temizliği Tesisata Veya Kombiye Zarar Verir Mi?

Aktif Tesisat olarak temizlik esnasında tesisata zarar verecek herhangi bir kimyasal ya da temizlik maddesi kullanmıyor, sadece su ve hava yardımıyla temizlik sağlıyoruz. Ekiplerimiz temizlik işlemine başlamadan önce gerekli bütün tedbirleri alarak kombiyi kapatmakta ardından temizliğe başlamaktadır. Dolayısıyla petek temizliğinin kombi ve tesisata hiç bir zararı yoktur. Aksine petek temizliği kombi ve tesisatınızın ömrünü uzatır.

 

Uzun Süre Petek Temizliği Yapılmadığında Ne Olur?

Uzun süre petek temizliği yapılmadığı takdirde doğalgaz faturanız yüksek gelmeye başlar, kalorifer tesisatları kireçten dolayı tıkanabilir, paslanabilir, peteklerin içinde hava birikir ve üst tarafları ısınmaz, peteğin alt kısımları ise tortu ve çamurdan dolayı soğuk kalır.

 

Peteğin Altı Isınıyor Ama Üstü Isınmıyor Neden?

Normal şartlarda petek içinde hava yer almamakta sadece su bulunmaktadır. Ancak bazen çeşitli nedenlerle petek içinde hava birikebilmektedir. Biriken hava sudan daha hafif olduğu için peteğin üst tarafında toplanır ve suyun oraya ulaşmasını engelleyerek peteğin üst kısmının ısınmasına engel olur. Bu durumda petekte biriken havanın boşaltılması gerekir.

 

Peteğin Altı Isınmıyor Neden?

Kombiden gelen sıcak su peteklerde dönerek peteklerin ısı yaymasını sağlar. Ancak kapalı sistemde dönen su zamanla kireçlenir, aşınmaya bağlı korozyon ve balçık oluşur. Peteğin dibinde toplanan bu tortularsa alt tarafın ısınmasına engel olur. Böyle bir durumda mutlaka petek temizliğinin yapılması gerekir.

 

Peteklerin Isınmasına Engel Olan Durumlar Nelerdir?

Peteklerin ısınmasına engel olan birden fazla sebep söz konusudur. Elektrik arızaları, kombi arızası, kombideki basınç değerinin düşüklüğü, peteklerde hava birikmesi, petek içinde kir, kireç, balçık veya tortu birikmesi, boru veya peteklerde kısmi tıkanıklık veya tam tıkanıklık başlıca sebepler arasında yer alır.

 

Kombi Basıncı Neden Düşer?

Kombideki basınç düşüklüğü temelde kombideki arızası ya da tesisattaki bir sorun veya kaçaktan kaynaklanmaktadır. Kombinizle ilgilenen yetkili servinizin yaptığı kontroller sonucunda kombinizde bir arıza olmadığı anlaşılırsa bu durumda basıncın düşmesine neden olan tesisat sorunu için Aktif Tesisat’ın uzman yetkilileri ile mutlaka iletişime geçmelisiniz. Aktif Tesisat olarak kalorifer tesisatındaki kaçakları termal kamera ile tespit ediyor ve hiçbir yeri kırmadan dökmeden ilaçla kapatma işlemini gerçekleştiriyoruz.

 

Kaloriferin havası nasıl alınır?

Kaloriferin havasının alınması için purjör gereklidir. Purjör yoksa anahtar benzeri diğer malzemeler de kullanılabilir ancak purjör dışındaki aletlerle işlem daha zahmetli hale gelebilir. İşlem esnasında akan su için yanınızda kova ve bez bulundurmanız faydalı olacaktır. Kaloriferde biriken havayı almak için;

Purjör veya anahtar ile sol tarafa çevrilerek vana açılır suyun akması sağlanır,

Gelen sudan petek içindeki havanın boşaldığı anlaşılır,

Petek içerisinden su akıntısı kesildiğinde içerideki hava alınmış olur,

Tekrar vana sağa doğru çevrilerek işlem tamamlanır.

Akan suyun rengi koyu ve kirliyse bu petek temizliğinin gerektiği anlamına gelmektedir. Böyle bir durumda Aktif Tesisat’ın uzman ekibinden profesyonel ve bütçe dostu bir destek alabilirsiniz.